Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (772 entries)

en:  and
nl: en

en:  ask the site administrator set a different Events URL slug.
nl: vraad de website administrator om een andere Events URL slug aan te maken.

en: %1$s Using our plugins in a multisite network? %2$s Please note that your license key will be applied to the entire network, not just this site.
nl: %1$s Gebruik je onze plug-ins in een multisite netwerk? %2$s PLet er op dat je licentiecode wordt toegepast op het hele netwerk, niet alleen deze site.

en: %1$s for %2$s
nl: %1$s voor %2$s

en: %1$s for %2$s - %3$s
nl: %1$s voor %2$s - %3$s

en: %1$s out of %2$s available
nl: %1$s van %2$s beschikbaar

en: %1$s restored to revision from %2$s
nl: %1$s hersteld naar versie van %2$s

en: %1$s submitted. %2$sPreview %3$s
nl: %1$s ingediend. %2$sBekijk voorvertoning van %3$s

en: %1$s updated. %2$sView %3$s
nl: %1$s bijgewerkt. %2$sBekijk %3$s

en: %d%% complete
nl: %d%% voltooid

en: %s (post ID %d) created.
nl: %s (post ID %d) aangemaakt.

en: %s (post ID %d) updated.
nl: %s (post ID %d) geüpdatet.

en: %s Categories
nl: %s Categorieën

en: %s Category
nl: %s Categorie

en: %s Cost
nl: %s Kosten

en: %s From
nl: %s Vanaf

en: %s In
nl: %s in

en: %s Information
nl: %s Informatie

en: %s List Navigation
nl: %s Lijst navigatie

en: %s Name Already Exists
nl: %s Naam bestaat al

en: %s Name already exists
nl: %s Naam bestaat al

en: %s Name can not be empty
nl: %s Naam kan niet leeg zijn

en: %s Name:
nl: %s Naam:

en: %s Navigation
nl: %s Navigatie

en: %s Options
nl: %s Opties

en: %s Settings
nl: %s instellingen

en: %s cannot be a duplicate
nl: %s kan geen duplicaat zijn

en: %s cannot be the same as %s.
nl: %s kan niet hetzelfde zijn als %s.

en: %s draft updated.
nl: %s concept geüpdatet.

en: %s for
nl: %s voor

en: %s must be a number between 0 and 21.
nl: %s moet een getal tussen 0 en 21 zijn.

en: %s must be a number or percentage.
nl: %s moet een getal of percentage zijn.

en: %s must be a phone number.
nl: %s moet een telefoonnummer zijn.

en: %s must be a positive number or percent.
nl: %s moet een positief nummer of percentage zijn.

en: %s must be a positive number.
nl: %s moet een positief getal zijn.

en: %s must be a valid absolute URL.
nl: %s moet een valide absolute URL zijn.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
nl: %s moet een geldige slug zijn (nummers, letters, streepjes en underscores).

en: %s must consist of 5 numbers.
nl: %s moet bestaan uit 5 getallen.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
nl: %s moet alleen bestaan uit letters, getallen, streepjes, apostroffen en spaties.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
nl: %s moet bestaan uit letters, spaties, apostroffen en streepjes.

en: %s must contain numbers and letters only
nl: %s mag alleen cijfers en letters bevatten

en: %s must contain numbers, letters and dots only
nl: %s mag alleen cijfers, letters en punten bevatten

en: %s must have a value that's part of its options.
nl: %s moet een waarde hebben die deel is van de opties.

en: %s published.
nl: %s gepubliceerd.

en: %s restored to revision from %s
nl: %s teruggezet naar revisie van %s

en: %s saved.
nl: %s opgeslagen.

en: %s submitted.
nl: %s ingediend.

en: %s updated.
nl: %s bijgewerkt.

en: %s. All of the common (and not-so-common) answers to questions we see are here. It’s often the fastest path to finding an answer!
nl: %s. Al de veel voorkomende (en ook niet-zoveel-voorkomende) antwoorden op vragen die we krijgen kan je hier vinden. Het is vaak de snelste manier om een antwoord op je vraag te vinden!

en: %s. Testing for an existing conflict is the best start for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful.
nl: %s. De beste start voor uitgebreide troubleshooting is het testen voor bestaande conflicten. In veel gevallen zullen we je vragen om deze stappen te volgen als je een nieuwe thread hebt aangemaakt, dus het uitvoeren van deze stappen op voorhand zal enorm nuttig zijn.

en: %s. There are very few issues we haven’t seen and it’s likely another user has already asked your question and gotten an answer from our support staff. While posting to the forums is open only to paid customers, they are open for anyone to search and review.
nl: %s. Er zijn maar weinig problemen die we nog niet eerder gezien hebben en de kans is klein dat er niet al een andere gebruiker is geweest die jouw vraag ook al heeft gesteld en een antwoord heeft gehad van ons ondersteuningsteam. Het plaatsen van nieuwe berichten in het forum is alleen mogelijk voor betalende klanten, maar het zoeken naar en inzien van de huidige berichten is beschikbaar voor iedereen.

en: %s: A thorough walkthrough of The Events Calendar and the settings that are available to you.
nl: %s: Een uitgebreide handleiding van Events Calendar en de instellingen die je kan aanpassen.

en: %s: An overview of the default templates and styles that are included in the plugin, as well as how to change them.
nl: %s: Een overzicht van de standaard templates en styles die zijn inbegrepen in de plugin. Ook kan je hier vinden hoe je deze kan aanpassen.

en: %s: Do you see an issue with your calendar? Go here first to find where it’s coming from and how to fix it.
nl: %s: Heb je een probleem met je kalender? Ga eerst hiernaartoe om uit te vogelen waar het vandaan komt en hoe je het kan oplossen.

en: (0 or empty for free tickets)
nl: (0 of leeglaten voor gratis tickets)

en: (Current sale price - this can be managed via the product editor)
nl: (Huidige verkoop prijs - dit kan onderhouden worden via de product editor)

en: (Total available # of this ticket type. Once they're gone, ticket type is sold out.)
nl: (Totaal beschikbare # van dit ticket type. Als ze er niet meer tussen staan, is het ticket type uitverkocht.)

en: (deleted)
nl: (verwijderd)

en: + Google Map
nl: + Google Maps

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
nl: 0 = uitgezoomd (wereld); 21 = ingezoomd (straat).

en: 5 star ratings help us bring TEC to more users. More happy users mean more support, more features, and more of everything you know and love about The Events Calendar. We couldn't do this without your support.
nl: 5 sterren waardering helpt ons om meer TEC te brengen aan gebruikers. Meer tevreden gebruikers betekent meer ondersteuning, meer onderdelen en meer van alles wat je weet en waar je van houd van The Events Calendar. We kunnen het niet doen zonder jou ondersteuning.

en: <a href="%s">Edit the page slug</a>
nl: <a href="%s">Bewerk de pagina slug</a>

en: <a href="%s">edit Events settings</a>.
nl: <a href="%s">wijzig evenementinstellingen</a>.

en: <p>The following three fields accept the date format options available to the php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.</p>
nl: <p>De volgende drie velden accepteren de opties voor datum opmaak beschikbaar in de php date() function . <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Leer hier hoe je een eigen datum opmaak maakt.</a>.</p>

en: <p>The license key you received when completing your purchase from %1$s will grant you access to support and updates until it expires. You do not need to enter the key below for the plugins to work, but you will need to enter it to get automatic updates. <strong>Find your license keys at <a href="%2$s" target="_blank">%3$s</a></strong>.</p> <p>Each paid add-on has its own unique license key. Simply paste the key into its appropriate field on below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message.</p> <p>If you're seeing a red message telling you that your key isn't valid or is out of installs, visit <a href="%4$s" target="_blank">%5$s</a> to manage your installs or renew / upgrade your license.</p><p>Not seeing an update but expecting one? In WordPress, go to <a href="%6$s">Dashboard > Updates</a> and click "Check Again".</p>
nl: <p>De licentie code die je hebt gekregen bij het voltooien van de aankoop van %1$s geeft je toegang tot support en updates totdat het verloopt. Je hoeft geen code hieronder in te vullen om de plugin te laten werken, maar je moet het invullen om automatische updates te krijgen. <strong>Vind je licantie code op <a href="%2$s" target="_blank">%3$s</a></strong>.</p> <p>Elke betaalde add-on heeft een unieke licentie code. Plak gewoon de code in het juiste veld hier beneden, en geef het een moment om te valideren. Je weet wanner je klaar bent als een groene verloop datum verschijnt met er naast een "geldig" bericht.</p> <p>Als je een rood bericht ziet met de melding de je code niet geldig is of geen installaties meer heeft, bezoek <a href="%4$s" target="_blank">%5$s</a> om je installaties te beheren of om je licentie te vernieuwen / upgrade.</p><p>Zie je geen update maar verwacht je er wel een? In WordPress, ga naar <a href="%6$s">Dashboard > Updates</a> en klik op "Opnieuw controleren".</p>

en: <strong>Looking for more immediate support?</strong> We offer %1$s with the purchase of any of our premium plugins (like %2$s). Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays.
nl: <strong>Ben je op zoek naar snellere hulp?</strong> We bieden %1$s met de koop van een van onze premium plugins (zoals %2$s). Koop een licentie en je kan hier direct je vraag plaatsen. Je kan een reactie binnen 24-48 uur verwachten tijdens werkdagen.

en: <strong>Looking for more immediate support?</strong> We offer %s with the purchase of any of our premium plugins. Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays
nl: <strong>Ben je op zoek naar snellere hulp?</strong> We bieden %s met de koop van een van onze premium plugins. Koop een licentie en je kan hier direct je vraag plaatsen. Je kan een reactie binnen 24-48 uur verwachten tijdens werkdagen.

en: <strong>Want to dive deeper?</strong> Check out our %s for developers.
nl: <strong>Wil je nog dieper duiken in de materie?</strong> Kijk eens in onze %s voor ontwikkelaars.

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
nl: Een volledig ontworpen en gestyled thema voor je evenemententpagina's.

en: A problem stopped the timezone update process from completing. Please refresh and try again.
nl: Een probleem heeft het tijdzone proces gestopt. Herlaad en probeer het opnieuw.

en: A valid license key is required for support and updates
nl: Een geldige licentie sleutel is nodig voor support en updates

en: A widget that displays upcoming events.
nl: Een widget die toekomstige evenementen weergeeft.

en: Activate %s
nl: Activeer %s

en: Activate Plugin
nl: Plugin activeren

en: Active Users:
nl: Actieve gebruikers:

en: Add %s
nl: Voeg nieuw %s toe

en: Add HTML after event content
nl: Voeg HTML toe na de evenement inhoud

en: Add HTML before event content
nl: Voeg HTML toe voor de evenement inhoud

en: Add New
nl: Nieuwe toevoegen

en: Add New %s
nl: Nieuw %s  toevoegen

en: Add New %s Category
nl: Voeg een nieuwe %s Categorie toe

en: Add another %s
nl: Voeg nog een %s toe

en: Add new ticket
nl: Voeg een nieuw ticket toe

en: Add to Google Calendar
nl: Toevoegen aan Google Calendar

en: Add-Ons APIs
nl: Add-Ons API's

en: Additional Functionality
nl: Extra functionaliteit

en: Addons for Community, Tickets, Filters, Facebook and more.
nl: Addons voor de community, Kaarten, Filters, Facebook en meer.

en: Address:
nl: Adres:

en: Advanced Template Settings
nl: Geavanceerde template-instellingen

en: After importing your Organizers and Venues, import your Events:
nl: Na het importeren van je organisatoren en locaties, importeer je Events:

en: After you upload your file, you'll have the opportunity to indicate how the columns in your CSV map to fields in The Events Calendar.
nl: Nadat je jouw bestand geüpload hebt, heb je de mogelijkheid om de kolommen in je CSV-bestand toe te wijzen aan velden in The Events Calendar.

en: Albania
nl: Albanië

en: Algeria
nl: Algerije

en: All %s
nl: Alle %s

en: All %s Categories
nl: All %s Categorieën

en: All Day
nl: Hele dag

en: All Day %s:
nl: %s duurt hele dag:

en: All Day Event
nl: Evenement duurt de hele dag

en: Already have Events Tickets Plus? You can %s in our premium support forums. Our support team monitors the forums and will respond to your thread within 24-48 hours (during the week).
nl: Heb je al Events Tickets Plus? %s in onze premium supportforums. Ons ondersteuningsteam zal binnen 24-48 uur reageren (tijdens werkdagen).

en: American Samoa
nl: Amerikaans Samoa

en: Antigua And Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

en: Appends the timezone to the end of event scheduling information &ndash; this can be useful when you have events in numerous different timezones.
nl: Voegt de tijdzone aan het einde van event planningsgegevens &ndash; toe dit kan handig zijn wanneer u evenementen hebt in vele verschillende tijdzones.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
nl: Denk je "Wow, deze plugin is verbazingwekkend! Ik moet Modern Tribe bedanken voor hun harde werk"?  De grootste dank waar we om kunnen vragen is erkenning. Voeg een kleine tekstlink toe aan je kalender die verwijst naar het 'The Events Calendar'-project.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
nl: Denk je "Wow, deze plugin is verbazingwekkend! Ik moet Modern Tribe bedanken voor hun harde werk"?  De grootste dank waar we om kunnen vragen is erkenning. Voeg een kleine tekstlink toe aan je kalender die verwijst naar het 'The Events Calendar'-project.

en: Argentina
nl: Argentinië

en: Armenia
nl: Armenië

en: Ask the site administrator to edit the page slug
nl: Vraag de website administrator om de pagina slug aan te passen

en: Attendee List
nl: Aanwezigenlijst

en: Attendee List for: %s
nl: Aanwezigen Lijst voor: %s

[ctx: Attendee number]
en: Attendee %1$s
nl: Deelnemer %1$s

en: Attendees
nl: Deelnemers

en: Australia
nl: Australië

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Available %s
nl: Beschikbare %s

en: Awaiting review:
nl: Wachtend op recensie:

en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

en: Bahamas
nl: Bahama's

en: Bahrain
nl: Bahrein

en: Basic Template Settings
nl: Basis template-instellingen

en: Belarus
nl: Wit-Rusland

en: Belgium
nl: België

en: Bosnia And Herzegowina
nl: Bosnië en Herzegovina

en: Bouvet Island
nl: Bouveteiland

en: Brazil
nl: Brazilië

en: British Indian Ocean Territory
nl: Brits Indische Oceaanterritorium

en: Brunei Darussalam
nl: Brunei

en: Bulgaria
nl: Bulgarije

en: CSV File:
nl: CSV Bestand:

en: CSV Import Settings
nl: Instellingen voor importeren van CSV-bestanden

en: Calendar
nl: Kalender

en: Calendar Month Navigation
nl: Kalendermaandnavigatie

en: Calendar powered by %sThe Events Calendar%s
nl: Kalender mogelijk gemaakt door %sThe Events Calendar%s

en: California
nl: Californië

en: Cambodia
nl: Combodja

en: Cameroon
nl: Kameroen

en: Cancel
nl: Beeindig

en: Cape Verde
nl: Kaapverdië

en: Category
nl: Categorie

en: Cayman Islands
nl: Kaaimaneilanden

en: Central African Republic
nl: Centraal-Afrikaanse Republiek

en: Chad
nl: Tsjaad

en: Change the default 3 events per day in month view. Please note there may be performance issues if you set this too high. <a href="%s">Read more</a>.
nl: Verander de standaard 3 events per dag in de maandweergave. Houdt er rekening mee dat dit invloed kan hebben op de snelheid als je een te hoge waarde kiest. <a href="%s">Lees meer</a>

en: Check our Knowledgebase
nl: Kijk eens in onze Kennisbank

en: Check out the %savailable add-ons%s.
nl: Bekijk hier de %sbeschikbare add-ons%s.

en: Check out the New User Primer &amp; Tutorials
nl: Bekijk de Nieuwe Gebruiker Primer &amp; Tutorials

en: Check out the available add-ons
nl: Bekijk de beschikbare add-ons

en: Check this to cache your month view HTML in transients, which can help improve calendar speed on sites with many events. <a href="%s">Read more</a>.
nl: Klik dit aan om je maandweergave HTML te cachen in transients. Dit kan helpen om de kalender snelheid te verhogen op website met veel events. <a href="%s">Lees meer</a>.

en: Check this to use the classic header.
nl: Vink dit aan om de klassieke header te gebruiken.

en: Check to enable maps for events and venues.
nl: Vink aan om kaarten te laten zien bij evenementen en locaties.

en: Chile
nl: Chili

en: Choose a page template to control the appearance of your calendar and event content.
nl: Kies een pagina template voor de weergave van je kalender en evenementen.

en: Christmas Island
nl: Christmaseiland

en: City:
nl: Stad:

en: Clear
nl: Duidelijk

en: Click this button to update your database and take advantage of additional timezone capabilities. Please <a href="%s" target="_blank">configure WordPress</a> to use the correct timezone before clicking this button!
nl: klik op deze knop om je database te update En profiteer van extra tijdzone mogelijkheden.  <a href="%s" target="_blank">configureer WordPress</a> om de juiste tijdzone te gebruiken voordat je op deze knop klikt!

en: Click to view a Google Map
nl: Klik om te bekijken op Google Maps

en: Cocos (Keeling) Islands
nl: Cocoseilanden

en: Column Headings
nl: Kolom-hoofd

en: Column Mapping: %s
nl: Kolomtoewijzing: %s

en: Columns
nl: Kolommen

en: Columns have been mapped based on your last import. Please ensure the selected fields match the columns in your CSV file.
nl: Kolommen zijn in kaart gebracht bij je laatste import. Let op dat de geselecteerde velden overeen komen met de kolommen in je CSV bestand.

en: Community Events
nl: Community-evenementen

en: Comoros
nl: Comoren

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
nl: Vergelijkende validatie lukt niet omdat geen vergelijkingswaarde is verstrekt in het veld %s

en: Confirm RSVP
nl: Bevestig RSVP

en: Congo
nl: Congo-Brazzaville

en: Congo, The Democratic Republic Of The
nl: Congo-Kinshasa

en: Cook Islands
nl: Cookeilanden

en: Cost:
nl: Kosten:

en: Cote D'Ivoire
nl: Ivoorkust

en: Could not save %s.
nl: Kon %s niet bewaren.

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
nl: Landenlijst moet geformatteerd zijn als een land per regel in het volgende formaat <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: Country:
nl: Land:

en: Create New %s
nl: Maak nieuw(e) %s

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
nl: Kroatië

en: Currency Symbol:
nl: Valutasymbool:

en: Currency symbol follows value
nl: Huidige valutasymbool:

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
nl: Na kosten

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
nl: Voor kosten

en: Custom field deleted.
nl: Extra veld verwijderd.

en: Custom field updated.
nl: Extra veld geüpdatet.

en: Customer Name
nl: Client Naam

en: Customizing Event Tickets
nl: Event Tickets customizen

en: Czech Republic
nl: Tsjechië

en: Date
nl: Datum

en: Date Format Settings
nl: Datum opmaak instellingen

en: Date out of range.
nl: Datum buiten het bereik.

en: Date time separator
nl: Datum tijd scheidingssymbool

en: Date with year
nl: Datum met jaar

en: Date without year
nl: Datum zonder jaar

en: Date:
nl: Datum:

en: Datepicker Date Format
nl: Datumkiezer datum opmaak

en: Day
nl: Dag

en: Day Navigation
nl: Dagnavigatie

en: Day Of
nl: Dag van

en: Day's %s
nl: %s van de dag

en: Debug mode
nl: Debugmodus

en: Default Events Template
nl: Standaard evenementen template

en: Default Page Template
nl: Standaard pagina template

en: Default currency symbol
nl: Standaard valutasymbool

en: Default stylesheet used for events templates
nl: Standaard stylesheet voor evenementen templates

en: Default view
nl: Standaardview

en: Delete
nl: Verwijder

en: Denmark
nl: Denemarken

en: Details
nl: Gegevens

en: Disable the Event Search Bar
nl: Schakel de evenementen zoekbalk uit

en: Display
nl: Weergave

en: Display Settings
nl: Weergave-instellingen

en: Do Not Import
nl: Niet importeren

en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

en: Done
nl: Gereed

en: Download .ics file
nl: Download .ics bestand

en: Draft
nl: Concept

en: Duplicate Venues &amp; Organizers
nl: Duplicaat locaties &amp; -organisatoren

en: East Timor
nl: Oost-Timor

en: Edit
nl: Bewerk

en: Edit %s
nl: Bewerk %s

en: Edit %s Category
nl: Bewerk %s Categorie:

en: Edit Event
nl: Activiteit bewerken

en: Edit Ticket
nl: Wijzig ticket

en: Edit Venue
nl: Locatie bewerken

en: Edit in %s
nl: Bewerk in %s

en: Edit ticket
nl: Bewerk ticket

en: Editing the ticket price is currently disallowed.
nl: Het wijzigen van de ticket prijs is momenteel niet toegestaan.

en: Egypt
nl: Egypte

en: Email
nl: E-mail

en: Email Address:
nl: E-mailadres:

en: Email sent successfully!
nl: E-mail succesvol verzonden!

en: Email:
nl: E-mail:

en: Enable Google Maps
nl: Gebruik Google Maps

en: Enable comments on event pages.
nl: Sta reacties op evenementenpagina's toe.

en: Enable event views
nl: Schakel event vieuw in

en: Enable live ajax for datepicker on front end (User submit not required).
nl: Schakelen live ajax in voor Datepicker aan gebruikerszijde in (toestemming van gebruiker niet vereist).

en: Enable the Month View Cache
nl: Schakel de cache in op de maandweergave

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
nl: Vink deze optie aan om debuggegevens te loggen. Dit logt standaard naar je servers PHP error log. Als je de logberichten in je browser wilt bekijken stellen we voor dat je %s installeert en de "Tribe"-tab in de debuguitvoer bekijkt.

en: Enable timezone support
nl: Schakel tijdzone ondersteuning in

en: End Date
nl: Einddatum

en: End Date &amp; Time:
nl: Einddatum &amp; -tijd:

en: End Date / Time:
nl: Eind datum / -tijd:

en: End of day cutoff
nl: Einde dag begrenzing

en: End sale:
nl: Einde verkoop:

en: End:
nl: Einde:

en: Enter a 0 for %s that are free or leave blank to hide the field.
nl: Voer een 0 in voor %s die gratis zijn, of laat leeg om het veld niet weer te geven.

en: Enter the format to use for dates that show a month and year only. Used on month view.
nl: Geef hier de te gebruiken opmaak in voor data met alleen een maand en jaar. Gebruikt voor maand weergave.

en: Enter the format to use for displaying dates with the year. Used when displaying a date in a future year.
nl: Voer het te gebruiken formaat in voor weergave van datums inclusief het jaar. Dit wordt gebruikt bij het weergeven van een datum in een toekomstig jaar.

en: Enter the format to use for displaying dates without a year. Used when showing an event from the current year.
nl: Geef hier de te gebruiken opmaak in voor data zonder een jaar. Dit wordt gebruikt wanneer het huidige jaar getoond wordt.

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
nl: Geef een scheidingssymbool voor tussen de datum en de tijd, wanneer beide zichtbaar zijn.

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
nl: Geef het scheidingssymbool dat wordt gebruikt tussen de begin- en eindtijd van een evenement.

en: Equatorial Guinea
nl: Equatoriaal-Guinea

en: Error
nl: Fout

en: Error when sending the email
nl: Fout bij het versturen van de e-mail

en: Estonia
nl: Estland

en: Ethiopia
nl: Ethopië

en: Event
nl: Evenement

en: Event Category
nl: Evenementencategorie

en: Event Cost
nl: Evenementkosten

en: Event Currency Position
nl: Event valuta positie

en: Event Currency Symbol
nl: Event valuta symbool

en: Event Description
nl: Evenement omschrijving

en: Event Details
nl: Evenement gegevens

en: Event End Date
nl: Einddatum van het evenement

en: Event End Time
nl: Eindtijd van het evenement

en: Event Fields
nl: Evenementvelden

en: Event Name
nl: Evenement naam

en: Event Organizer Name
nl: Naam van de organisator van het evenement

en: Event Show Map
nl: Laat kaart van evenement zien

en: Event Show Map Link
nl: Geef link naar Google Maps weer

en: Event Start Date
nl: Begindatum van evenement

en: Event Start Time
nl: Starttijd van het evenement

en: Event Tags:
nl: Evenementtags:

en: Event Venue Name
nl: Naam van de locatie van het evenement

en: Event Views Navigation
nl: Evenementen weergave navigatie

en: Event Website
nl: Evenementwebsite

en: Event published. %1$sView %2$s
nl: Evenement gepubliceerd. %1$sBekijk %2$s

en: Events
nl: Evenementen

en: Events Import
nl: Evenementen importeren

en: Events List
nl: Evenementenlijst

en: Events Settings
nl: Evenementinstellingen

en: Events Tickets is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily sell tickets for your events.
nl: Events Tickets is een zorgvuldig ontworpen en uitbreidbare plugin waarmee je eenvoudig tickets kunt verkopen voor je evenementen.

en: Events URL slug
nl: Evenementen URL slug

en: Events template
nl: Evenementen template

en: Every time you rate %s5 stars%s, a fairy is born. Okay maybe not, but more happy users mean more contributions and help on the forums. The community NEEDS your voice.
nl: Elke keer als je ons een %s5 sterren score%s geeft zal er een fee geboren worden. Oké, misschien niet altijd, maar meer gelukkige gebruikers betekenen meer contributies en hulp op het forum. De gemeenschap heeft jouw stem NODIG!

en: Export
nl: Exporteer

en: FAQs, Documentation, Tutorials and Forums
nl: FAQs, Documentatie, Tutorials en Fora

en: Failed to import record in row %d.
nl: Record importeren in rij %d is mislukt.

en: Falkland Islands (Malvinas)
nl: Falklandeilanden

en: Faroe Islands
nl: Faeröer

en: Features overview
nl: Functies

en: Field ID:
nl: Veld-ID:

en: Filter by purchaser name, ticket #, order # or security code
nl: Filter op koper, ticket #, order # of beveiligingscode

en: Finalized:
nl: Afgerond :

en: Find %s
nl: Zoek %s

en: Find out more
nl: Meer weten

en: Find out more »
nl: Meer informatie »

en: Finding & extending your calendar.
nl: Vinden & uitbreiden van je kalender.

en: Finding your calendar.
nl: Vind je kalender.

en: France
nl: Frankrijk

en: France, Metropolitan
nl: France métropolitaine

en: Free
nl: Gratis

en: French Guiana
nl: Frans-Guyana

en: French Polynesia
nl: Frans-Polynesië

en: French Southern Territories
nl: Franse Zuidelijke Gebieden

en: Full Styles
nl: Volledige styles

en: General
nl: Algemeen

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Georgia
nl: Georgië

en: Germany
nl: Duitsland

en: Get the Skinny on the Latest Updates
nl: Kom alles te weten over de nieuwste updates

en: Getting More Help
nl: Krijg meer hulp

en: Getting Started
nl: Aan de slag

en: Getting Support
nl: Ondersteuning krijgen

en: Go to WordPress Updates page
nl: Ga naar Wordpress updates pagina

en: Go to plugins page
nl: Ga naar plugins pagina

en: Google Maps default zoom level
nl: Standaardzoomlevel voor Google Maps

en: Greece
nl: Griekenland

en: Greenland
nl: Groenland

en: Guinea
nl: Guinee

en: Guinea-Bissau
nl: Guinee-Bissau

en: Haiti
nl: Haïti

en: Have an event that runs past midnight? Select a time after that event's end to avoid showing the event on the next day's calendar.
nl: Heb je een evenement dat doorgaat na middernacht? Selecteer een tijdstip na het einde van het evenement om te voorkomen dat je evenement ook op de volgende dag verschijnt.

en: Hawaii
nl: Hawaï

en: Heard And Mc Donald Islands
nl: Heard en McDonaldeilanden

en: Here is the iCal feed URL for your events:
nl: Hier is de URL van de iCal-feed voor je evenementen:

en: Hide From %s Listings
nl: Verberg in %s lijsten

en: Hide the following settings tabs on every site:
nl: Verberg de volgende instellingentab op iedere site:

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact %ssupport%s.
nl: Hmmm... Er is iets mis met deze validiteitscontrole. Neem contact op met %sonze ondersteuning%s.

en: Holy See (Vatican City State)
nl: Vaticaanstad

en: Hong Kong
nl: Hongkong

en: Hungary
nl: Hongarije

en: Iceland
nl: IJsland

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
nl: Als je op de vertrouwd bent met HTML kun je extra code toevoegen na het evenement template. Sommige thema's hebben dit nodig voor styling of layout.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
nl: Als je vertrouwd bent met HTML kun je extra code toevoegen vóór het evenement template. Sommige thema's hebben dit nodig voor styling of lay-out.

en: If you don't set a start/end date for sales, tickets will be available from now until the event ends.
nl: Als je geen start/einddatum instelt voor de verkoop, zullen de tickets beschikbaar zijn vanaf nu tot en met het moment dat het evenement is afgelopen.

en: If you have a valid license for one of our paid plugins, you can %s in our premium support forums. Our support team monitors the forums and will respond to your thread within 24-48 hours (during the week).
nl: Als je een geldige licentie hebt voor een van onze betaalde plug-ins, kun je %s in onze premium supportforums. Ons ondersteuningsteam zal binnen 24-48 uur reageren (tijdens werkdagen).

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our %s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
nl: Als je na het uitvoeren van bovenstaande stappen nog steeds problemen hebt, kun je een nieuwe thread plaatsen in ons %s. Onze staff monitort deze forums één keer per week en assisteert je daar graag.

en: If your events have Organizers or Venues, please import those first.
nl: Als je evenementen organisatoren of locaties hebben, importeer die dan als eerste.

en: Import
nl: Importeren

en: Import CSV File
nl: Importeer CSV bestand

en: Import Instructions
nl: Importeer instructies

en: Import Result
nl: Importeer resultaten

en: Import Settings
nl: Settings importeren

en: Import Type:
nl: Import type:

en: Import complete!
nl: Importeren is gereed

en: In order to RSVP, you must enter your name and a valid email address.
nl: Voordat je kan RSVP-en, moet je je naam en een geldig e-mailadres invoeren.

en: Include events in main blog loop
nl: Gebruik evenementen in de blog loop

en: Indonesia
nl: Indonesië

en: Initializing Tribe Events on %s
nl: Tribe Events initialiseren op %s

en: Inserted: %d
nl: Ingevoegd: %d

en: Install %s
nl: Installeren %s

en: Install Plugin
nl: Installeer plugin

en: Instructions
nl: Instructies

en: Invalid Email
nl: Ongeldig e-mailadres

en: Invalid Event ID
nl: Ongeldig evenement ID

en: Invalid User ID
nl: Ongeldig gebruikers-ID

en: Invalid field type specified
nl: Ongeldig veldtype gegeven

en: Invalid or incomplete field passed
nl: Ongeldig of incompleet veld

en: Iran (Islamic Republic Of)
nl: Iran

en: Iraq
nl: Irak

en: Ireland
nl: Ierland

en: Israel
nl: Israël

en: Italy
nl: Italië

en: Jordan
nl: Jordanië

en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

en: Keep The Events Calendar Core FREE
nl: Hou de Events Calendar Core GRATIS

en: Keep the Core Plugin %sFREE%s!
nl: Help de Core Plugin %sGRATIS%s te houden!

en: Kenya
nl: Kenia

en: Kiribati
nl: Kiribari

en: Knowledgebase
nl: Kennisbank

en: Korea, Democratic People's Republic Of
nl: Noord-Korea

en: Korea, Republic Of
nl: Zuid-Korea

en: Kuwait
nl: Koeweit

en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

en: Lao People's Democratic Republic
nl: Laos

en: Last Update
nl: Laatste update

en: Latest Version:
nl: Laatste versie:

en: Latvia
nl: Letland

en: Lebanon
nl: Libanon

en: Libya
nl: Libië

en: License Key
nl: Licentie sleutel

en: License key(s) updated.
nl: Licentie sleutel(s) code bijgewerkt.

en: Licenses
nl: Licenties

en: List
nl: Lijst

en: Listed %s
nl: Vermelde %s

en: Lithuania
nl: Litouwen

en: Loading %s
nl: Laden %s

en: Location
nl: Locatie

en: Looking for More Features?
nl: Opzoek naar meer features?

en: Looking for Something Special?
nl: Zoek je iets speciaals?

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
nl: Op zoek naar extra functionaliteit waaronder terugkerende evenementen, gemeenschappelijke evenementen, ticketverkoop en meer?

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
nl: Opzoek naar extra functionaliteit zoals terugkerende evenementen, ticketverkoop, gebruikersevenementen, nieuwe views en meer?

en: Looking for more immediate support? We offer %1$s with the purchase of any of our premium plugins (like %2$s). Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays.
nl: Zoek je naar snellere ondersteuning? We bieden %1$s met de aanschaf van onze premium plug-ins (zoals %2$s). Neem een licentie en je kan daar direct berichten plaatsen. Tijdens werkdagen kan je een antwoord verwachten binnen 24-48 uur.

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: M j, Y @ G:i
nl: D j M Y @ G:i

en: Macedonia
nl: Macedonië

en: Madagascar
nl: Madagaskar

en: Malaysia
nl: Maleisië

en: Maldives
nl: Maldiven

en: Map Settings
nl: Kaartinstellingen

en: Marshall Islands
nl: Marshalleilanden

en: Mauritania
nl: Mauritanië

en: Merge Duplicates
nl: Duplicaten samenvoegen

en: Micronesia, Federated States Of
nl: Micronesia

en: Miscellaneous Settings
nl: Overige instellingen

en: Missing required fields in row %d.
nl: Vereiste velden in rij %d ontbreken.

en: Moldova, Republic Of
nl: Moldavië

en: Mongolia
nl: Mongolië

en: Month
nl: Maand

en: Month and year format
nl: maand- en jaar opmaak

en: Month view events per day
nl: Evenementen per dag in maandweergave

en: Month's %s
nl: %s van de maand

en: More detailed styling, tries to grab styles from your theme.
nl: Gedetailleerdere styling, probeert styles van je thema te gebruiken.

en: More...
nl: Meer...

en: Morocco
nl: Marokko

en: My %s
nl: Mijn %s

en: Namibia
nl: Namibië

en: Netherlands
nl: Nederland

en: Netherlands Antilles
nl: Nederlandse Antillen

en: Network
nl: Netwerk

en: Network Settings
nl: Netwerkinstellingen

en: New %s
nl: Nieuw %s

en: New %s Category Name
nl: Nieuwe %s Categorie naam

en: New Caledonia
nl: Nieuw-Caledonië

en: New User Primer
nl: Kickstarter voor nieuwe gebruikers

en: New Zealand
nl: Nieuw-Zeeland

en: News For Events Users
nl: Nieuws voor evenementengebruikers

en: News and Tutorials
nl: Nieuws en tutorials

en: News from Modern Tribe
nl: Nieuws van Modern Tribe

en: Newsletter Signup
nl: Opgeven voor nieuwsbrief

en: Next
nl: Volgende

en: Next %s
nl: Volgende %s

en: Next Day
nl: Volgende dag

en: No %s found
nl: Geen %s gevonden

en: No %s found in Trash
nl: No %s gevonden in de prullenbak

en: No checkbox options specified
nl: Geen checkbox-opties gegeven

en: No importer defined for %s
nl: Geen importeur gedefinieerd voor %s

en: No matching %1$s listed under %2$s. Please try viewing the full calendar for a complete list of %3$s.
nl: Geen overeenkomende %1$s vermeld onder %2$s. Bekijk a.u.b. de volledige kalender voor een complete lijst van %3$s.

en: No matching %1$s listed under %2$s. Please try viewing the full calendar for a complete list of events.
nl: Geen overeenkomende %1$s vermeld onder %2$s. Probeer de volledige kalender te bekijken voor een volledig overzicht van de events.

en: No previous %s
nl: Geen voorbije %s

en: No radio options specified
nl: Geen radio-opties gegeven

en: No results were found for %1$s in or near %2$s.
nl: Er zijn geen resultaten gevonden voor %1$s in of nabij %2$s.

en: No saved %s exists.
nl: Er is geen opgeslagen %s

en: No select options specified
nl: Geen selecteeropties gegeven

en: No upcoming %1$s listed under %2$s. Check out upcoming %3$s for this category or view the full calendar.
nl: Geen toekomstige %1$s vermeld onder %2$s. bekijk toekomstige %3$s voor deze categorie of bekijk de volledige kalender.

en: Non-existant field validation function passed
nl: Niet-bestaande veldvalidatiefunctie gegeven

en: None of your settings were saved. Please try again.
nl: Geen van je instellingen is opgeslagen. Probeer het nogmaals.

en: Norfolk Island
nl: Norfolk

en: Northern Mariana Islands
nl: Noordelijke Marianen

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Number of events to show per page
nl: Aantal evenementen per pagina

en: Ohio
nl: Ohia

en: Once Every 30 Mins
nl: Elke 30 min.

en: One column in your CSV should have the Event title. Another should have the Event start date. All other fields are optional.
nl: Een kolom in je CSV-bestand moeten de Event titel bevatten. Een ander moet de Event begindatum bevatten. Alle andere velden zijn optioneel.

en: One column in your CSV should have the Organizer/Venue name. All other fields are optional.
nl: Een kolom in je CSV-bestand moet de naam van de organisator/locatie bevatten. Alle andere velden zijn optioneel.

en: Ongoing
nl: Lopende

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
nl: Bevat slechts genoeg css om complexe opmaak, zoals de kalender- en weekweergaven, mogelijk te maken

en: Only license fields for %1$snetwork activated%2$s plugins will be listed on this screen.
nl: Alleen licenties voor plug-ins die %1$sgeactiveerd zijn via het netwerk%2$s worden in dit scherm weergegeven.

en: Optimize your site's event listings with %1$sThe Events Calendar%2$s, our free calendar plugin. Looking for additional functionality including recurring events, user-submission, advanced ticket sales and more? Check out our %3$spremium add-ons%4$s.
nl: Optimaliseer je evenementoverzichten met %1$sThe Events Calendar%2$s, onze gratis kalenderplug-in. Ben je op zoek naar aanvullende functionaliteiten zoals terugkerende evenementen, evenementen toe laten voegen door gebruikers, geavanceerde ticketverkoop en meer? Kijk dan zeker eens naar onze %3$spremium add-ons%4$s.

en: Organizer
nl: Organisator

en: Organizer Email
nl: Emailadres van organisator

en: Organizer Name
nl: Naam van de organisator

en: Organizer Phone
nl: Telefoonnummer van de organisator

en: Organizer Website
nl: Website van de organisator

en: Organizers
nl: Organisatoren

en: Origin:
nl: Herkomst:

en: Our website’s %s is a great place to find tips and tricks for using and customizing our plugins.
nl: De %s op onze website is een geweldige plek op tips en trucs te vinden voor het gebruik en het aanpassen van onze plug-ins.

en: Out of stock!
nl: Uitverkocht!

en: PSST... Want a Discount?
nl: PSST... Wil je korting?

en: Papua New Guinea
nl: Papoea-Nieuw-Guinea

en: Parent %s Category
nl: Parent %s Categorie

en: Parent %s Category:
nl: Parent %s Categorie:

en: Past %s
nl: Afgelopen %s

en: Pending
nl: In afwachting

en: Perform Import
nl: Importeren uitvoeren

en: Philippines
nl: Filipijnen

en: Phone:
nl: Telefoon:

en: Pitcairn
nl: Pitcairneilanden

en: Please note that all hands-on support is provided via the forums. You can email or tweet at us… ​but we will probably point you back to the forums 😄
nl: Let er op dat alle hands-on ondersteuning wordt geleverd via de forums. Je kan ons e-mailen of tweeten... maar waarschijnlijk verwijzen we je weer terug naar de forums 😄

en: Please wait while timezone data is added to your events.
nl: Wacht a.u.b. tot de tijdzone is toegepast op je evenementen.

en: Plugin Active
nl: Plugin actief

en: Plugin Inactive
nl: Plugin uitgeschakeld

en: Poland
nl: Polen

en: Post Type:
nl: Bericht type:

en: Post draft updated.
nl: Conceptbericht bijgewerkt.

en: Post published. %1$s
nl: Bericht gepubliceerd. %1$s

en: Post scheduled.
nl: Bericht ingepland.

en: Post submitted.
nl: Bericht geplaatst.

en: Post types that can have tickets
nl: Bericht/paginatypes die tickets kunnen hebben

en: Post updated. %1$s
nl: Bericht bijgewerkt . %1$s

en: Postal Code:
nl: Postcode:

en: Prev
nl: Vorige

en: Previous %s
nl: Vorige %s

en: Previous Day
nl: Vorige dag

en: Price:
nl: Prijs:

en: Product Releases, Tutorials and Community Activity
nl: Product Releases, Tutorials and Community Activiteiten

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Purchaser
nl: Koper

en: Questions? %sWatch the video%s.
nl: Vragen? %sBekijk de video%s.

en: Rate %3$sThe Events Calendar%4$s %1$s on %2$s to keep this plugin free.  Thanks from the friendly folks at Modern Tribe.
nl: Waardeer %3$sThe Events Calendar%4$s %1$s op %2$s om deze plugin gratis te houden. Alvast bedankt van de vriendelijke mensen van Modern Tribe.

en: Rate It
nl: Beoordeel het

en: Rate it five stars today!
nl: Geef het vandaag nog vijf sterren!

en: Rating:
nl: Waardering:

en: Read more about our support policy
nl: Lees meer over ons ondersteuningsbeleid

en: Remove
nl: Verwijder

en: Requires:
nl: Benodigd:

en: Return to Plugins page
nl: Keer terug naar plugins pagina

en: Return to WordPress Updates
nl: Keer terug naar Wordpress updates pagina

en: Return to the %1$sAttendees Report%2$s.
nl: Ga terug naar het %1$sAanwezigenrapport%2$s.

en: Reunion
nl: Réunion

en: Right here
nl: Hier

en: Romania
nl: Roemenië

en: Russian Federation
nl: Rusland

en: Saint Kitts And Nevis
nl: Saint Kitts en Nevis

en: Saint Vincent And The Grenadines
nl: Saint Vincent en de Grenadines

en: Sale Price:
nl: Verkoop prijs :

en: Sales by Ticket
nl: Omzet per ticket

en: Sao Tome And Principe
nl: Sao Tomé en Principe

en: Saudi Arabia
nl: Saoedi-Arabië

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Save Settings
nl: Sla instellingen op

en: Save this ticket
nl: Bewaar dit ticket

en: Search
nl: Zoeken

en: Search %s
nl: Zoeken %s

en: Search %s Categories
nl: Zoek %s Categorieën

en: Search our support forum
nl: Zoek in ons ondersteuningsforum

en: Security Code
nl: Veiligheidscode

en: See Event Page
nl: Bekijk evenementpagina

en: See an example of the link
nl: Bekijk een voorbeeld van deze link

en: See who purchased tickets to this event
nl: Bekijk wie er tickets voor dit evenement hebben gekocht.

en: Select a Country:
nl: Selecteer een land:

en: Select a State:
nl: Selecteer een staat:

en: Select a User:
nl: Selecteer een gebruiker:

en: Select an Image
nl: Selecteer een afbeelding

en: Select the appropriate import type.
nl: Selecteer het juiste import-type.

en: Select the date format to use in datepickers
nl: Selecteer de datum opmaak om te gebruiken in de datumkiezers

en: Select...
nl: Selecteer...

en: Sell using:
nl: Verkoop via:

en: Selling tickets for recurring events
nl: Tickets verkopen voor terugkerende evenementen

en: Send Email
nl: Verstuur Email

en: Send the attendee list by email
nl: Verzend de deelnemerslijst per e-mail

en: Sending...
nl: Verzenden...

en: Serbia
nl: Servië

en: Set as ticket header
nl: Stel in als ticket header

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
nl: Stel het standaard valutasymbool voor evenement kosten in. Dit geldt vanaf nu en heeft geen wijzigingen van eerdere evenementen tot gevolg.

en: Settings
nl: Instellingen

en: Settings overview
nl: Instellingen

en: Settings saved.
nl: Instellingen opgeslagen

en: Seychelles
nl: Seychellen

en: Show Google Map:
nl: Geef kaart van Google Maps weer:

en: Show Google Maps Link:
nl: Geef link naar Google Maps weer:

en: Show The Events Calendar link
nl: Laat de 'The Events Calender Link' zien

en: Show comments
nl: Laat reacties zien

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
nl: Laat evenementen zien met de overige berichten. Als dit is aangevinkt zullen de evenementen nog steeds op de standaardevenementenpagina verschijnen.

en: Show timezone
nl: Toon tijdzone

en: Show widget only if there are upcoming events:
nl: De widget alleen weergeven als er toekomstige evenementen zijn:

en: Show:
nl: Weergeven:

en: Sign Up
nl: Schrijf in

en: Single event URL slug
nl: URL slug voor afzonderlijke evenementen

en: Skeleton Styles
nl: Basis styles

en: Skipped row numbers: %s
nl: Overgeslagen rijnummers: %s

en: Skipped: %d
nl: Overgeslagen: %d

en: Slovakia (Slovak Republic)
nl: Slowakije

en: Slovenia
nl: Slovenië

en: Sold %d
nl: %d verkocht

en: Solomon Islands
nl: Salomoneilanden

en: Somalia
nl: Somalië

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
nl: Sorry, The Events Calendar heeft PHP %s of hoger nodig. Bespreek met je webhost de mogelijkheid om een nieuwere versie te gebruiken.

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
nl: Sorry, The Events Calendat heeft Wordpress %s of hoger nodig. Upgrade je Wordpressinstallatie.

en: Sorry, key validation server is not available.
nl: Sorry, licentie validatie server is niet beschikbaar.

en: Sorry, this key is expired.
nl: Sorry, deze licentie sleutel is verlopen.

en: Sorry, this key is not valid.
nl: Sorry, dit is geen geldige licentie sleutel.

en: Sorry, this key is out of installs.
nl: Sorry, deze licentie sleutel heeft zijn maximale hoeveelheid installaties bereikt.

en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

en: South Georgia, South Sandwich Islands
nl: Zuid-Georgia en de Zuidelijke Sandwicheilanden

en: Spain
nl: Spanje

en: St. Helena
nl: Sint Helena

en: St. Pierre And Miquelon
nl: Saint-Pierre en Miquelon

en: Start Date
nl: Begindatum

en: Start Date &amp; Time:
nl: Startdatum &amp; -tijd:

en: Start Date / Time:
nl: Begin datum / tijd:

en: Start sale:
nl: Begin verkoop:

en: Start:
nl: Begin:

en: State or Province:
nl: Staat of provincie:

en: Stay in touch with The Events Calendar Pro. We send out periodic updates, key developer notices, and even the occasional discount.
nl: Houdt The Events Calendar Pro in de gaten. We sturen informatie over periodieke updates, belangrijke ontwikkel aankondigingen en zelfs af en toe een korting.

en: Sticky in Month View
nl: Vastzetten in Maand view

en: Stock:
nl: Voorraad:

en: Sudan
nl: Soedan

en: Support Resources
nl: Ondersteuningsbronnen

en: Support for Event Tickets
nl: Ondersteuning voor Event Tickets

en: Support for The Events Calendar
nl: Ondersteuning voor The Events Calendar

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
nl: Spitbergen en Jan Mayen

en: Sweden
nl: Zweden

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: Syrian Arab Republic
nl: Syrië

en: System Information
nl: Systeem informatie

en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

en: Tanzania, United Republic Of
nl: Tanzania

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: %s
nl: Sjabloon overschrijvingen moeten worden verplaatst naar de juiste submap: %s

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: tribe_get_template_part('%s')
nl: Sjabloon overschrijvingen moeten worden verplaatst naar de juiste submap: tribe_get_template_part('%s')

en: Temporary file not found. Could not save %s.
nl: Tijdelijk bestand niet gevonden. %s is niet opgeslagen.

en: Test for a theme or plugin conflict
nl: Controleer of er sprake is van een thema- of plug-inconflict

en: Thank you for using Event Tickets! All of us at Modern Tribe sincerely appreciate your support and we're excited to see you using our plugins. Check out our handy %1$sNew User Primer%2$s to get started.
nl: Dankjewel voor het gebruiken van Event Tickets! Iedereen bij Modern Tribe waardeert je steun oprecht en we zijn blij om te zien dat je onze plug-ins gebruikt. Kijk eens naar onze handige %1$sKickstarter voor nieuwe gebruikers%2$s om aan de slag te gaan.

en: Thanks for Updating The Events Calendar
nl: Bedankt voor het updaten van The Events Calendar

en: Thanks for setting up a valid key, it will expire on %s
nl: Bedankt voor het instellen van een geldige licentie, het zal verlopen op %s.

en: Thanks you for using %s! All of us at Modern Tribe sincerely appreciate your support and we’re excited to see you using our plugins.
nl: Enorm bedankt voor het gebruik van %s! Iedereen van Modern Tribe wil je hartelijk bedanken voor je hulp en is blij om te zien dat je onze plug-ins gebruikt.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events.
nl: The Events Calendar is een zorgvuldig ontworpen en uitbreidbare plugin waarmee je evenementen kan delen.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events. Beautiful. Solid. Awesome.
nl: The Events Calendar is zorgvuldig gemaakt, uitbreidbare plugin waarmee je op eenvoudige wijze je events kan delen. Prachtig. Solide. Geweldig.

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
nl[0]: De bovenstaande instelling is niet opgeslagen. De overige instellingen zijn met succes opgeslagen.
nl[1]: De bovenstaande instellingen zijn niet opgeslagen. De overige instellingen zijn met succes opgeslagen.

en: The above should ideally be plural, and this singular.<br />Your single event URL is: %s
nl: Bovenstaande is idealiter meervoud en dit enkelvoud.<br />Je evenement-URL is: %s

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
nl: Het valutasymbool staat normaliter voor de waarde. Het inschakelen van deze optie plaatst het valutasymbool achter de waarde.

en: The details of your calendar plugin and settings is often needed for you or our staff to help troubleshoot an issue. We may ask you to share this information if you ask for support. If you post in one of our premium forums, please copy and paste this information into the System Information field and it will help us help you faster!
nl: De details van je kalenderplug-in en instellingen is vaak nodig om een probleem te onderzoeken. Het kan dus voorkomen dat we je vragen om deze informatie te delen als je ons om hulp vraagt. Als je in een van onze premium forums een bericht plaatst, kopieer en plak deze informatie dan in het 'System Information'-veld, dit helpt ons om je sneller te helpen!

en: The file went away. Please try again.
nl: Het bestand viel weg. Probeer het nogmaals.

en: The following fields are required for a successful import:
nl: De volgende velden zijn vereist voor een succesvolle import:

en: The following plugins are out of date: %1$s. All add-ons contain dependencies on The Events Calendar and will not function properly unless paired with the right version. %2$sLearn More%3$s.
nl: De volgende plug-ins zijn verouderd: %1$s. Alle add-ons zijn afhankelijk van The Events Calendar en zullen niet correct werken tenzij gekoppeld aan de juiste versie. %2$sLees meer%3$s.

en: The function needs to be passed an $event or used in the loop.
nl: De functie moet doorgegeven worden aan een $event of gebruikt worden in een lus.

en: The import statistics above have the following meaning:
nl: De bovenstaande invoerstatistieken hebben de volgende betekenis:

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
nl: De maximum beeldmaten voor in de e-mail zijn 580px breed en onbeperkt hoog, en vervolgens geschaald voor de mobiel. Voor "retina"-ondersteuning gebruik je een afbeelding tot 1160px breed.

en: The request was sent insecurely.
nl: Het verzoek was onbeveiligd verstuurd.

en: The request wasn't sent from this tab.
nl: Het verzoek was niet verstuurd van deze tab.

en: The requested date "%s" was not valid &ndash; showing the current month instead
nl: De gevraagde datum "%s" was niet geldig &ndash; De huidige maand wordt nu weergegeven

en: The settings below control the display of your calendar. If things don't look right, try switching between the three style sheet options or pick a page template from your theme.</p><p>There are going to be situations where no out-of-the-box template is 100&#37; perfect. Check out our <a href="%s">our themer's guide</a> for instructions on custom modifications.
nl: De instellingen hier onder beheren de weergave van je kalender. Wanneer het er niet goed uit ziet, probeer dan te wisselen tussen de 3 style sheet opties of gebruik een pagina template van je theme.</p><p>Er zullen situaties zijn waarbij geen out-of-the-box template 100&#37; perfect is. Bekijk ons <a href="%s">our themer's guide</a> voor instructies van custom modificaties.

en: The settings below will impact events imported from files and other websites. Be sure to save your changes before starting to import events.
nl: Onderstaande instellingen hebben impact op geïmporteerde evenementen uit bestanden en vanaf andere websites. Zorg ervoor dat je de wijzigingen opslaat voordat je start met importeren van evenementen.

en: The slug used for building the events URL.
nl: De slug gebruikt voor het opbouwen van de evenementen-URL.

en: There are no fields setup for this tab yet.
nl: Er zijn nog geen velden voor deze tab.

en: There are no upcoming %s at this time.
nl: Er zijn momenteel geen toekomstige %s.

en: There were no results found for %s this month. Try searching next month.
nl: Er zijn geen resultaten gevonden voor %s deze maand. Probeer te zoeken in de volgende maand.

en: There were no results found for %s.
nl: Er zijn geen resultaten gevonden voor %s.

en: There were no results found.
nl: Er zijn geen resultaten gevonden.

en: This %s has passed.
nl: Dit %s is voorbij.

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
nl: Deze kalender wordt mede door The Events Calender mogelijk gemaakt.

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
nl: Dit evenement is aangemaakt via Community Events. Wil je echt tickets hiervoor verkopen?

en: This file has column names in the first row
nl: De kolom namen staan in dit bestand in de eerste rij

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
nl: Hier kunnen alle globale netwerkinstellingen voor Modern Tribe's The Events Calendar worden aangepast.

en: This option is disabled when "Disable the Event Search Bar" is checked on the Display settings tab.
nl: Deze optie is uitgeschakeld wanneer "Verberg de Event Zoek balk" is geselecteerd op het tabblad Weergave-instellingen.

en: Ticket Description:
nl: Ticketbeschrijving:

en: Ticket Name:
nl: Ticketnaam:

en: Ticket Settings
nl: Ticket instellingen

en: Ticket Type
nl: Ticket type

en: Ticket header image
nl: Ticket header afbeelding

en: Time &amp; Date
nl: Tijd &amp; Datum

en: Time range separator
nl: Tijdbereik scheidingssymbool

en: Time:
nl: Tijd:

en: Timezone Settings
nl: Tijdzone instellingen

en: Timezone mode
nl: Tijdzone modus

en: Timezone:
nl: Tijdzone:

en: Title:
nl: Titel:

en: To import organizers or venues:
nl: Importeren van organisatoren of locaties:

en: Today
nl: Vandaag

en: Tomorrow
nl: Morgen

en: Total Sold:
nl: Totaal verkocht:

en: Tribe Event Add-Ons
nl: Tribe Evenementen Add-Ons

en: Trinidad And Tobago
nl: Trinidad en Tobago

en: Troubleshooting common problems
nl: Oplossen van veel voorkomende problemen

en: Tunisia
nl: Tunesië

en: Turkey
nl: Turkije

en: Turks And Caicos Islands
nl: Turks- en Caicoseilanden

en: Uganda
nl: Oeganda

en: Ukraine
nl: Oekraïne

en: Undo Check in
nl: Inchecken ongedaan maken

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Kingdom
nl: Verenigd Koninkrijk

en: United States
nl: Verenigde Staten

en: United States Minor Outlying Islands
nl: Kleine afgelegen eilanden van de Verenigde Staten

en: Unknown or not set
nl: Onbekend of niet ingesteld

en: Unnamed %s
nl: Naamloos %s

en: Unnamed Venue
nl: Onbenoemde locatie

en: Upcoming %s
nl: Aankomende %s

en: Upcoming Events
nl: Toekomstige evenementen

en: Update %s Category
nl: Update %s Categorie

en: Update Timezone Data
nl: Update Tijdzone Data

en: Update complete: timezone data has been added to all events in the database.
nl: Update voltooid: tijdzone data is toegevoegd aan alle events in de database.

en: Updated: %d
nl: Bijgewerkt: %d

en: Upgrade Plugin
nl: Plugin(s) bijwerken

en: Upload a CSV file with one record on each line. The first line may contain column names (check the box below).
nl: Upload een CSV-bestand met één record op elke regel. De eerste regel de namen van de kolommen kan bevatten (Vink het vakje hieronder aan).

en: Upload image for the ticket header
nl: Upload afbeelding voor de ticketheader

en: Use Javascript to control date filtering
nl: Gebruik javascript data filteren te beheren

en: Use New %s
nl: Gebruik nieuwe %s

en: Use Saved %s:
nl: Gebruik opgeslagen %s:

en: Use the local timezones for each event
nl: Gebruik de lokale tijdzone voor elk event

en: Use the sitewide timezone everywhere
nl: Gebruik de tijdzone voor de hele site overal

en: Use this to share calendar data with Google Calendar, Apple iCal and other compatible apps
nl: Gebruik dit om de kalender te kunnen delen met Google Calendar, Apple iCal en andere compatibele apps

en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

en: Valid Key! Expires on %s
nl: Geldige licentie! Verloopt op %s

en: Venue
nl: Locatie

en: Venue Address
nl: Locatie adres

en: Venue Address 2
nl: Alternatief adres van de locatie

en: Venue City
nl: Locatie stad

en: Venue Country
nl: Lokatie land

en: Venue Name
nl: Naam van de locatie

en: Venue Phone
nl: Locatie telefoonnummer

en: Venue State/Province
nl: Locatie staat of provincie

en: Venue Website
nl: Website van de locatie

en: Venue Zip
nl: Locatie postcode

en: Venues
nl: Locaties

en: Version
nl: Versie

en: Viet Nam
nl: Vietnam

en: View
nl: Bekijk

en: View %1$s %2$s | View All %1$s %2$s
nl[0]: Bekijk %1$s %2$s
nl[1]: Bekijk alle %1$s %2$s

en: View %s
nl: Bekijken %s

en: View All %s
nl: Bekijk alle %s

en: View All Add-Ons
nl: Bekijk alle add-ons

en: View As
nl: Bekijk als

en: View Calendar
nl: Bekijk kalender

en: View Update Page
nl: Bekijk update pagina

en: View Welcome Page
nl: Bekijk welkom pagina

en: View the page that displayed when you initially installed the plugin.
nl: Bekijk de pagina die werd weergegeven wanneer u de plugin installeerde

en: View the page that displayed when you updated the plugin.
nl: Bekijk de pagina die werd weergegeven toen u de plug-in bijwerkte.

en: Virgin Islands (British)
nl: Britse Maagdeneilanden

en: Virgin Islands (U.S.)
nl: Amerikaanse Maagdeneilanden

en: Visit the Add-on Page
nl: Bezoek de add-on pagina

en: Wallis And Futuna Islands
nl: Wallis en Futuna

en: We are committed to helping make your calendar spectacular and have a wealth of resources available, including a handy %s to get your calendar up and running.
nl: We doen ons uiterste best om je te helpen een spectaculaire kalender te maken. Er is een enorme hoeveelheid aan middelen beschikbaar om je hierbij te helpen, waaronder een handige %s om je kalender op stoom te brengen.

en: We are committed to helping you sell tickets for your event. Check out our handy %s to get started.
nl: We doen ons uiterste best om je te helpen met het verkopen van tickets voor je evenement(en). Kijk eens in onze handige %s om aan de slag te gaan.

en: We hope our plugin is helping you out.
nl: We hopen dat onze plugin je helpt.

en: We send out discounts to our core users via our newsletter.
nl: We geven korting aan onze core gebruikers via de nieuwsbrief.

en: We were unable to process your request. Please try again.
nl: We waren niet in staat om je aanvraag te verwerken. Probeer het opnieuw.

en: Week's %s
nl: %s van de week

en: Welcome to The Events Calendar
nl: Welkom bij The Events Calendar

en: Western Sahara
nl: Westelijke Sahara

en: When The Events Calendar and Event Tickets are both activated, The Events Calendar must be running version %1$s or greater. Please %2$supdate now.%3$s
nl: Wanneer The Events Calendar en Event Tickets beide zijn geactiveerd, moet The Events Calendar minimaal op versie %1$s draaien. Voer alsjeblieft nu een %2$supdate%3$s uit.

en: When events are sticky in month view, they'll display first in the list of events shown within a given day block.
nl: Wanneer evenementen vastgezet zijn in de view, dan worden ze als eerste in de lijst van evenementen van die dag weergegeven.

en: When will ticket sales occur?
nl: Wanneer zal de kaartverkoop plaatsvinden?

en: Where's my calendar?
nl: Waar is mijn kalender?

en: While the resources above help solve a majority of the issues we see, there are times you might be looking for extra support. If you need assistance using our plugins and would like us to take a look, please follow these steps:
nl: De middelen die je hierboven kan vinden helpen met het verhelpen van het grootste deel van de problemen die we zien. Er zijn echter situaties waarbij je extra ondersteuning nodig hebt. Als je ondersteuning nodig hebt bij het gebruiken van onze plug-ins en je wilt dat wij ernaar kijken, voer dan alsjeblieft de volgende stappen uit:

en: Why am I seeing this message?
nl: Waarom zie ik dit bericht?

en: WordPress
nl: Wordpress

en: YYYY-MM-DD
nl: JJJJ-MM-DD

en: Yemen
nl: Jemen

en: Yes
nl: Ja

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: You %1$scannot%2$s use the same slug as above. The above should ideally be plural, and this singular.%3$sYour single Event URL is like: %4$s
nl: Je kunt %1$sniet%2$s dezelfde slug als hierboven gebruiken. Bovenstaande zou idealiter meervoud zijn en deze enkelvoud. %3$sJe Evenement-URL is als: %4$s

en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
nl: Je draait versie %s en verdient een knuffel :-)

en: You are up to date!
nl: Je hebt de nieuwste versie!

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
nl: Je kunt via Scherm Opties selecteren welke kolommen je wilt zien. De selectie werkt voor onderstaande tabel, e-mails, prints en CSV export.

en: You can't RSVP more than the total remaining tickets.
nl: Je kan niet RSVP-en voor meer dan het aantal resterende tickets.

en: You cannot edit the slug for your events page as you do not have pretty permalinks enabled. The current URL for your events page is <a href="%1$s">%2$s</a>. In order to edit the slug here, <a href="%3$soptions-permalink.php">enable pretty permalinks</a>.
nl: Je kan de slug voor je events pagina niet bewerken als je geen pretty permalinks hebt ingeschakeld. De huidige URL voor je events pagina is <a href="%1$s">%2$s</a>. Om de slug hier aan te passen, <a href="%3$soptions-permalink.php">schakel pretty permalinks in</a>.

en: You don't have permission to do that.
nl: Je hebt geen toestemming om dat te doen.

en: You have changed the recurrence rules of this %1$s.  Saving the %1$s will update all future %2$s.  If you did not mean to change all %2$s, then please refresh the page.
nl: Je hebt de herhaling regels veranderd van dit %1$s. Het opslaan van de %1$s zal alle toekomstige %2$s bijwerken. Wanneer het niet de bedoeling was om alle %2$s te veranderen, ververs dan a.u.b. de pagina.

en: You may want to consider %sobfuscating%s any e-mail address published on your site to best avoid it getting harvested by spammers.
nl: Je kan het beste je gepubliceerde e-mail adressen %sverduisteren%s zodat je kan voorkomen dat het wordt gevonden door spammers.

en: You might find duplicate venues and organizers when updating The Events Calendar from a pre-3.0 version. Click this button to automatically merge identical venues and organizers.
nl: Er kunnen duplicaat locaties en -organisatoren zijn als je The Events Calendar bijwerkt van een eerdere versie. Klik op deze knop om identieke locaties en organisatoren samen te voegen.

en: You must select at least one view.
nl: Je moet minstens één view selecteren

en: You need to select a user or type a valid email address
nl: Je moet een gebruiker selecteren of een geldig e-mail adres invoeren

en: You need to upgrade!
nl: Je moet upgraden!

en: You've requested a non-existent tab.
nl: Je hebt om een niet bestaande tab verzocht.

en: Your RSVP has been received! Check your email for your RSVP confirmation.
nl: Je RSVP is in goede staat ontvangen. Check je e-mail voor je RSVP-bevestiging

en: Your current Events URL is %s
nl: Je huidige evenementen-URL is %s

en: Your current events URL is: %s
nl: Je huidige evenementen-URL is: %s

en: Your form had the following errors:
nl: Je formulier heeft de volgende fouten:

en: Your ticket has been deleted.
nl: Je ticket is verwijderd.

en: Your ticket has been saved.
nl: Je ticket is opgeslagen.

en: Your tickets
nl: Je tickets

en: Your tickets from %s
nl: Je tickets van %s

en: Your version of The Events Calendar is not up-to-date with one of your The Events Calendar add-ons. Please %supdate now.%s
nl: Jouw versie van The Events Calendar is niet up-to-date met één van je The Events Calendar add-ons. Daarom graag %snu updaten.%s

en: all
nl: alle

en: attendees
nl: aanwezigen

en: category
nl: categorie

[ctx: category list label]
en: %s Category | %s Categories
nl[0]: %s Categorie
nl[1]: %s Categorieën

en: day
nl: dag

en: iCal Export
nl: Exporteer naar iCal

en: list
nl: lijst

en: list of available functions
nl: lijst van beschikbare functies

en: month
nl: maand

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
nl: met functienaam:

[ctx: not available]
en: n/a
nl: niet beschikbaar

en: open-source forum on WordPress.org
nl: open-source forum op WordPress.org

en: or
nl: of

en: page
nl: pagina

en: past
nl: afgelopen

en: post a thread
nl: post een thread

en: premium support on our website
nl: premium ondersteuning op onze website

en: today
nl: Vandaag

en: unknown date
nl: onbekende datum

en: upcoming
nl: toekomstig
